Jak se bydlí na největším umělém ostrově světa !

Skoro všechny vily projektu Palm Jumeriah byly prodané během jednoho týdne po jeho uvedení v roce 2003.

Když přijíždíte z pevniny na „kmen“ Palm Jumeirah po čtyřproudovém mostě, ani nepoznáte, že jste právě vjeli na ostrov.  Jak je slyšet z oficiálního názvu „Palm Jumeirah“, ostrov byl postaven ve tvaru palmy a je složen ze tří částí: z kmene, na kterém se nachází důležitá infrastruktura spolu s množstvím bytových domů, věží a hotelů, z palmových listů (fronds) – tato část je nejlukrativnějším místem ostrova (možná i celé Dubaje) pro rezidenční bydlení a konečně třetí část tvoří půlkruhový ostrov, tzv. crescent, lemovaný gigantickými hotelovými řetězci. Najdete tu například Atlantis hotel, Kempinski hotel nebo Rixos.

Jak se žije na jednom z nejimpresivnějším místě na světě, prozradila Luxury Prague Life Češka, která bydlení „na Palmě“ vyzkoušela na vlastní kůži.

„Na Palm Jumeirah jsme se nastěhovali v roce 2009, do vilové části „palmového listu’, frondu M. V té době se ostrov stále velmi aktivně zastavoval. Vyjma vilové části, která byla vystavěna a dokončena jako první z celého projektu a plnila funkci hlavní upoutávky pro investory. Do roku 2015 byly vilové části palmy, bytové věže i hotely, nabízející long-term ubytování a ležící na „kmeni“ absolutně nejatraktivnější adresou, která v Emirátech v té době neměla žádnou konkurenci. To se také přirozeně promítlo do cen za koupi nebo nájem domů a bytů na palmě. Mezi lety 2009–2015 zde ceny nemovitostí, nájmů a služeb velmi agresivně narůstaly – a to i přes neustálé oddalování dostavby nákupního centra a hypermarketu. (Palma má přibližně 30 tisíc rezidentů). To bylo jediným nepříjemným faktorem té doby,” vzpomíná Veronika.

dubaj 01

Kolik stojí sen?

Ptáte se, co luxusní bydlení na Palm Jumeirah obnáší? Jedná se o hodně exkluzivní záležitost, i když vzhledem k extrémnímu klimatu projekt již po deseti letech ztratil svůj původní lesk. Čas se viditelně podepsal jak na fasádách, tak i na interiérech domů.

 “V začátcích aktivního osidlování palmy (asi od 2008, kdy byl projekt relativně nový) byla po bydlení na Palm Jumeirah obrovská poptávka. Ceny pronájmů domů se tehdy pohybovaly mezi 10 a 16 tisíci dolary měsíčně za menší domy, a pokud jste chtěli dům větší, ceny se pohybovaly mezi 15 a 25 tisíci dolary za měsíc. Asi od roku 2015 začalo palmě konkurovat hned několik projektů. Například nově vystavěné a funkční městské části jako DIFC, City Walk a především Downtown Dubai s nejvyšší věží na světě Burj Khalifa. Díky existující konkurenci tak ceny pronájmů na palmě v roce 2015 klesly (a dosud stagnují) zpět na cirka 10 tisíc dolarů měsíčně za menší vilu, což odpovídá přibližně i dnešní úrovni,“ říká Veronika.

Kromě nájmu se hradí i povinné výdaje – tedy platby za vodu a elektřinu. V případě rezidenčního páru se platby pohybují kolem 2 tisíc dolarů na měsíc. Částka je vysoká hlavně díky klimatizaci, bez které je v Emirátech život opravdu nemyslitelný. Pro představu: její používání není nutností pouze od listopadu do února, jinak to bez ní kvůli vedru prostě nejde. Zálohy na služby, tak jak je známe třeba v Čechách, se v Dubaji neplatí. Vše se hradí až podle skutečné spotřeby, a to přímo státu. A pokud nezaplatíte včas, odpojí vás od vody nebo elektřiny už první den po splatnosti faktury!

Náklady na bydlení na Palm Jumeirah nejsou jen nájem a povinné výdaje, ale i úhrada tzv. volitelných služeb, které ale na ‚Palmě‘ využívají téměř všichni.

„Většina vil například nemá automatické zalévání, zahrady se ale musí zavlažovat denně. Lidská síla tu ‚naštěstí‘ není ve srovnání třeba s nájmem až tak drahá. Zahradník vás přijde na 100 dolarů měsíčně a stejně tak údržbář bazénu, tzv. pool guy, který se o čistění a údržbu vašeho bazénu postará za tuto částku 2krát týdně, na služebnou do domu (live-in maid) si připravte přibližně 800 dolarů za měsíc a na osobního řidiče – toho má na ‚Palmě‘ také téměř každý – kolem 600 dolarů za měsíc,“ říká Veronika.

Pokud se toužíte stát majitelem vily na Palm Jumeirah, nejlevnější vila v aktuální nabídce (o rozloze 465 m2) se cenově pohybuje od 2,3 milionu dolarů.

Cenový vývoj 2003 - 2018

Signature Villas

Předprodej 2003: 4,6 mil. $

Před krizí 2008: 6,8 až 8 mil. $

Krize 2009–2010: 3 až 3,2 mil. $

Garden Homes

Předprodej 2003: 2,3 mil. $

Před krizí 2008–6: až 7 mil. $

Krize 2009: 3,8 až 4,9 mil. $

Po stabilizaci ekonomiky se ceny postupně vrátily na úroveň roku 2008.

dubaj 03 vily palm jumeriah

Jak nepochybit při výběru své vily?

Celkově má tento projekt 1354 vil a 220 tzv. Town Houses. Každá větev „Palmy“ je označená písmenem a jménem (A–P) a je střežena bránou, přes kterou se dostanou jen rezidenti, ohlášení hosté, a zaměstnanci. Například na větvi „N-Al Naghal“ je umístěno 85 takzvaných Signature Villas. Obecně zde existuje celkem 5 typů vil, z nich Garden Homes jsou menší (500 metrů čtverečních), Signature Villas  (700 metrů čtverečních). Přímo na „kmeni“ jsou pak takzvané Canal Cover Town Homes. Každý typ dokončené vily má svůj designový styl: arabský, indický, švýcarský (tak je zde označován evropský styl) a jiné.

Každá vila má před sebou soukromý bazén a také pláž, kterou sdílejí rezidenti Palm Jumeirah. Pláže u vil umístěných blíž ke kmeni palmy jsou užší (v podstatě jde jen o pruh písku), vily dále od kmene disponují plážemi rozlehlejšími. Nejlepší a největší jsou pak ty na konci větve – tam se na prodej nabízely pozemky, na kterých si majitelé mohli postavit dům podle vlastního gusta. Například na větvi A vznikl palác ve stylu Versailles (takové klasické arabské rokoko), na větvi D naopak stojí ultramoderní stavba, kterou si nechal postavit korunní princ Dubaje Shejkh Hamdan.

„Když si vybíráte vilu, důležité je vyhodnotit, co je pro vás prioritou – rychlejší dopravní dostupnost (volba pravděpodobně padne na dům poblíž kmene), nebo soukromí (pak asi zvolíte bydlení dále na větvi). My jsme s partnerem zvolili kompromis a pronajali si vilu na středu větve,“ popisuje Veronika výběr jejich bydlení na „Palmě“.

dubaj 01 vily palm jumeriah

Dobří sousedé nad zlato šejků

Domy na Palm Jumeirah dnes většinově obývají lidé z Rady Perského zálivu (GCC) a východní Asie a jen občas expati ze západu zeměkoule. Říká se, že ostrov Palm je rájem pro rodinné bydlení: „Máte dům v uzavřené komunitě na nejbezpečnějším místě světa. Nikdo nezamyká dveře domu ve dne ani v noci.“

Na tomto místě je nicméně důležité, ostatně jako všude na světě, mít štěstí na sousedy – hlavně pokud bydlíte poblíž kmene palmy, kde jsou domy hodně blízko od sebe. Hladina vody navíc vytváří skvělou akustiku, díky čemuž sousedé uslyší každé vaše slovo (a vy jejich).

Jednou za čas vás v privátních vodách poloostrova překvapí šejk na vodním skútru (kteří si se zákony moc hlavu nelámou :-). V případě, že by na pláži byla žena a došlo by z její strany k nevítané konverzaci, mohlo by se takové chování považovat za neetické a být nahlášeno odpovědným orgánům.

Obrňte se trpělivostí: nakonec se do nákupního centra dostanete

„Frondy“  (palmové listy ostrova) mohou být dlouhé až 3 kilometry a každých 60 metrů jsou na cestě zpomalovací prahy. Takže čím jste dál od kmenu palmy, tím více vám to zpomaluje život. Je třeba se také zmínit, že momentální dopravní situaci na Palm Jumeirah komplikuje neustálé zahušťování kmene a crescentu novou výstavbou. Což nebylo v originálních plánech projektu – s takhle velkou kapacitou původně nikdo nepočítal. Dobrou zprávou je, že nákupní centrum je konečně ve výstavbě a má být otevřeno koncem tohoto roku, Inshallah :-),“ říká Veronika.

Bydlení u vody

I když se hodně mluvilo o tom, že výstavba projektu ovlivnila místní faunu, žádné „mrtvé moře“ tu nespatříte. Naopak: krásný mořský svět máte přímo na dosah ruky. Ve vodě je písečné dno. Až sestoupíte, nebo raději vyplujete na nafukovací matraci z vlastní pláže do vody, můžete spatřit houfy barevných rybek, ale i méně vítané modré či fialové medúzy. „Žije tu také hodně rejnoků, kteří se nebojí připlout přímo ke břehu vaší pláže. Je to opravdový zážitek – pozorovat z vlastní zahrady, jak se baví ve vodě,“ nostalgicky vzpomíná Veronika. „Divím se, že jsi ještě nebyla v Dubaji! Jednou tam pojedeš a navždy si to zamiluješ – to ti slibuji!“ uzavírá rozhovor optimisticky Veronika.

dubaj 02 vily palm jumeriah

 

Převzato z https://www.lifestyle.luxusni-bydleni-praha.com/ceska-vyzkousela-bydleni-Palm-Jumeirah

Autor: Elena Jakubovic